Istnieje wiele pomysłów na adaptację poddasza w domu jednorodzinnym. Warto to wykorzystać, aby zyskać dodatkowe pomieszczenie urządzone w niezwykle klimatycznym i romantycznym stylu. Co można urządzić na poddaszu? Może być to sypialnia z widokiem na rozgwieżdżone niebo, spokojna przestrzeń do pracy, czytelnia i biblioteka, pokój dziecięcy czy choćby przestronna garderoba. Jak widzisz, rozwiązań jest wiele. Jak jednak przygotować to pomieszczenie, o czym pamiętać i jak przemienić nieużywany strych na w pełni użytkowe pomieszczenie? Wskazówek szukaj poniżej.

Przede wszystkim zadbaj o izolację i ogrzewanie pomieszczenia

Podczas budowy domu, kiedy nie myślałeś o urządzaniu na poddaszu pokoju mieszkalnego, mogłeś pominąć kilka istotnych kwestii np. ogrzewanie. To z kolei jest niezwykle ważne, aby móc korzystać z poddasza cały rok.

Zanim zaczniesz urządzać wnętrze, sprawdź szczelność i jakość izolacji dachu. Powinna składać się z folii izolacyjnej i paroprzepuszczalnej, która zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzybów z powodu dużej wilgotności powietrza. Pamiętaj, że ciepłe powietrze ucieka do góry, a duża różnica temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz domu może spowodować powstawanie wilgoci osiadającej się na oknach i stropie.

Zastosuj także styropian lub wełnę mineralną, dzięki której zwiększysz izolację cieplną poddasza, a tym samym całego domu. W wielu przypadkach ciepło ucieka właśnie przez dach, powodując wzrost kosztów ogrzewania całego budynku.

Jaki materiał sprawdzi się przy wykańczaniu podłogi i stawianiu ścianek działowych?

Poddasze w domu jednorodzinnym może wyglądać różnie, co zależy od bryły całego budynku. Przy dachach skośnych musisz się liczyć z tym, że na poddaszu będą skosy, które mogą uatrakcyjnić aranżację pomieszczenia lub bardzo ją utrudnić.

Na poddaszach o wysokim suficie, możesz zupełnie zrezygnować ze skosów, zabudowując je i tworząc płaski sufit. Wykorzystaj do tego płyty OSB. Takie pomieszczenie łatwiej jest zaaranżować, a także ogrzać. Tym samym materiałem możesz stworzyć ścianki działowe na poddaszach, których duża powierzchnia na to pozwala. Płyty OSB posłużą Ci także do budowy podłogi lub jej wyrównania.

Ścianki działowe możesz stworzyć także z karton gipsu, które stanowią alternatywę dla płyt OSB. Najtrwalsze efekty uzyskasz, łącząc oba materiały. Wszystko jednak zależy od Twojej koncepcji pomieszczenia i efektu wizualnego, który chcesz uzyskać. Płyty OSB są tanim materiałem i niezwykle uniwersalnym. Przy ich wyborze kieruj się twardością i odpornością na wilgoć. Najpopularniejsze są płyty OSB z numerem od 1 do 4, gdzie cztery oznacza materiał najbardziej odporny na uszkodzenia, wilgoć i ciężar.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym pozwoli Ci uzyskać dodatkowe pomieszczenie mieszkalne lub miejsce do przechowywania. Możesz urządzić na nim romantyczną sypialnię czy spokojny kącik do czytania z okazałą biblioteczką. Przy adaptacji poddasza pamiętaj o dobrej izolacji przeciwwilgociowej i termicznej dachu. Z kolei samo pomieszczenie możesz wykończyć i przedzielić za pomocą płyt OSB.