Zmywarka to urządzenie, które pozwala nam oszczędzić nie tylko sporo czasu ale również wody. Z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje z ręcznego mycia naczyń i decyduje się na zakup tego sprzętu. Obecnie na rynku dostępnych jest jednak wiele takich urządzeń, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, rodzajem montażu i estetyką, przez co możemy mieć problem z dokonaniem właściwego wyboru. Czym kierować się, wybierając zmywarkę? Podpowiadamy.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Wybierając zmywarkę, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy interesuje nas urządzenie wolnostojące, czy chcemy postawić na model do zabudowy. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego najlepiej dopasować typ montażu zmywarki do aranżacji pomieszczenia. Jeżeli większość sprzętów w naszej kuchni jest umieszczona w zabudowie, wówczas zmywarka, o ile została uwzględniona w projekcie szafek, również będzie się dobrze prezentowała w wersji do zabudowy.

Jeżeli jednak decydujemy się na zakup tego urządzenia kiedy już nasza kuchnia jest w pełni zaaranżowana, wówczas możemy postawić na wersję wolnostojącą. Do zalet takiego rozwiązania z pewnością można zaliczyć łatwiejsze czyszczenie zmywarki wolnostojącej niż znajdującej się w zabudowie, a także korzystne ceny takich urządzeń.

Parametry techniczne zmywarki

Kolejnym aspektem, który jest istotny podczas zakupu zmywarki, jest rozmiar takiego urządzenia. Powinno być ono dopasowane nie tylko do powierzchni, jaką dysponujemy w kuchni, ale także liczby osób, która będzie z niego korzystała. Najczęściej w sklepach ze sprzętem RTV i AGD możemy znaleźć zmywarki o szerokości 45 i 60 cm. Te pierwsze świetnie sprawdzą się w przypadku osób samotnych lub małżeństw. Wersje o szerokości 60 cm z kolei mieszczą więcej kompletów naczyń, dzięki czemu zazwyczaj wybierane są przez rodziny z dziećmi. Pojemność i rozmiar zmywarki wpływa również na zużycie chemii domowej. Dlatego kupując tabletki do zmywarki czy perełki do prania dla większej rodziny, zazwyczaj musimy robić większy zapas lub częściej dokonywać takich zakupów.

W jakie funkcje może być wyposażona zmywarka?

Obecnie dostępne na rynku zmywarki mogą być wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Dlatego wybierając takie urządzenie, warto sprawdzić, jakie programy zmywania są w nim dostępne. Warto sprawdzić również, czy sprzęt taki wyposażony jest w program do czyszczenia. Pamiętajmy, że aby zmywarka jak najdłużej nam służyła, musi być regularnie myta. Dlatego kiedy odwiedzamy sklep z chemią gospodarczą, w którym kupujemy na przykład proszki do prania niemieckie, warto zaopatrzyć się w nim również w specjalne tabletki lub płyny do czyszczenia zmywarki.