Osoby regularnie dbające o czystość i higienę swojego domu wiedzą doskonale, że środki czystości i chemia gospodarcza nie należą do najtańszych produktów. Stąd też powszechnym staje się poszukiwanie oszczędności w tej sferze, jednak nie każdy wie, iż nie trzeba od razu sięgać po najtańsze mydła, detergenty i płyny, aby więcej pieniędzy zostało w kieszeni. Można skorzystać ze starych sprawdzonych sposobów i jednocześnie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zaoszczędzić pieniądze, a zarazem zrobić to bardziej ekologicznie i mniej destrukcyjnie czy inwazyjnie dla powierzchni mebli, naczyń, podłóg a także ceramiki. Poniżej przedstawiamy więc kilka interesujących zamienników i przykładów.

Nie każdy wie, że ocet jest jednym z naszych najlepszych przyjaciół podczas sprzątania. Jest wystarczająco silny, aby rozpuścić zanieczyszczenia z gładkich powierzchni, a dodatkowo czyści podłogi każdego rodzaju drewna, nie uszkadzając ich. Biały ocet może być również używany do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Kiedy bierzesz się za sprzątanie w swojej kuchni, zmieszaj wodę z octem i użyj roztworu do czyszczenia blatów. W łazience możesz użyć tego samego roztworu do czyszczenia ścian prysznica czy wanny, a nawet zewnętrznej części toalety. Z octu można także skorzystać jako zamiennik płynu do płukania tkanin. Jest to zaskakująco skuteczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę.

Kolejnym przykładem jest nieoceniona soda oczyszczona będąca doskonałym zamiennikiem dla drogich detergentów. Na prosty brud wystarczy delikatnie posypać nim ściereczkę i zetrzeć, gdyż posiada właściwości dezodorujące. Natomiast jeżeli brud jest o wiele bardziej uparty, zmieszaj wodę z sodą oczyszczoną do momentu powstania pasty i pokryj nią najtrudniejsze miejsca. Pasta musi pozostać na miejscu przez około 15 minut, aby dokładnie wniknąć w struktury zabrudzenia.

Chcąc zaoszczędzić więcej pieniędzy warto także używać szmatek materiałowych zamiast ręczników papierowych. Można skorzystać ze starych zużytych ubrań, które w zależności od rodzaju włókien mogą służyć jako pomoc do przeróżnego rodzaju czynności. Szmaty są znacznie bardziej chłonne niż ręczniki papierowe, a kiedy się zabrudzą, łatwo je wypierzemy w pralce.

Ciekawą opcją dla osób posiadających rzeczy wykonane z mosiądzu jest użycie ketchupu. Tak, można użyć tego sosu pomidorowego, aby wyszorować do połysku mosiądz. Nie jest konieczne kupowanie specjalistycznych detergentów, które w tym przypadku sporo kosztują. Jeśli masz go w lodówce, nałóż niewielką ilość na ręcznik, wyszoruj powierzchnię, a następnie spłucz!

Niewiele osób o tym wie, ale również płyn do naczyń może być używane nie tylko do naczyń. Z powodzeniem usuwa on również plamy. Jeśli przypadkowo upuścisz coś na dywan, potraktuj plamę roztworem ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Zapomnij o pośpiesznym i panicznym biegnięciu do pobliskiego sklepu po drogie specjalistyczne płyny do dywanów.

Wykorzystywanie różnych powszechnie dostępnych środków, łączenie ich i testowanie – pozwala zaoszczędzić w skali roku naprawdę sporo gotówki. Nie bój się łączyć i eksperymentować. Nie chcąc czegoś zniszczyć, można przetestować swój pomysł na zamienniku lub zużytej części. Drogie markowe detergenty nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla domowego budżetu, jak i dla czyszczonych powierzchni.