Starość nie radość – zwykło mówić popularne, Polskie powiedzenie. Jest w tym, jak najbardziej, ziarno prawdy – wraz z wiekiem obniża się zdolność ruchowa, a wykonywanie podstawowych czynności może stanowić ogromne wyzwanie. Mowa tu choćby o kwestii codziennej higieny – przygotowując łazienkę przeznaczoną dla osoby starszych, raczej mało kto decyduje się na wybór wanny. Znacznie większą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe, jednak wanna także może być funkcjonalna i, co najważniejsze, bezpieczna dla seniora.

Dlaczego wanny mogą stanowić problem dla osób starszych?

Wanny, z których korzystać ma osoba starsza, są kłopotliwe w użytkowaniu głównie ze względu na kilka istotnych aspektów. Największą trudność stanowi wejście do niej, zwłaszcza jeżeli jej brzeg jest stosunkowo wysoki. Istotną kwestią jest również zwiększone ryzyko poślizgnięcia się podczas wychodzenia z wanny. Kłopotem jest także zazwyczaj niewielka przestrzeń w wannie, co wymusza w pewnym stopniu utrzymanie napięcia konkretnych mięśni celem zachowania odpowiedniej pozycji – o ile w przypadku młodszych osób nie stanowi to większego problemu, tak dla seniorów może się to okazać poważnym problemem.

Czym powinna się cechować wanna przeznaczona dla osoby starszej?

Wymienione problemy nie oznaczają jednak, że seniorzy muszą całkowicie zrezygnować z wanien na rzecz kabin prysznicowych. Wanna może stanowić dla nich nie tylko funkcjonalną, lecz przede wszystkim bezpieczną przestrzeń, jeżeli spełnia pewne, podstawowe warunki. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wanny, która posiada otwierane drzwi – stanowić to będzie niezwykłe ułatwienie w trakcie wchodzenia do niej. Inną, równie rozsądną opcją, będzie postawienie na zwyczajnie obniżoną wannę – w takim przypadku rodzi się jednak ryzyko tego, że podczas kąpieli woda będzie rozchlapywać się na łazienkę. Pomocne będzie również zamontowanie odpowiednich podpórek i barierek w ścianach obok wanny.