Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że barwy i kolory pełnią szczególnie ważną rolę w naszym codziennym życiu. Wielokrotnie potwierdzono, że barwy potrafią wpływać między innymi na nasze samopoczucie, działać uspokajająco czy wręcz pobudzać do działania. Wybór odpowiedniego koloru ścian do poszczególnych pomieszczeń, z czego każdy pełni zupełnie odmienną funkcję, jest więc niezwykle ważnym procesem, który to jest przez większość osób bagatelizowany.

Rola kolorów.

Sposób odbierania poszczególnych barw jest głęboko powiązany z tym, w jakiej kulturze dorastaliśmy. Przy czym – niektóre kolory mają wręcz symboliczne znaczenie, które utarte zostało już przed wiekami. Przykładem niech będzie biel, która to najpewniej kojarzy się z niewinnością i czystością. Chcąc pomalować ściany, warto jest zaczerpnąć więcej informacji. Szczególnie pomocne jest przeanalizowanie  psychologii barw. Ciepłe i intensywne kolory najczęściej wprawiają nasz umysł w stan pobudzenia. Odwrotnie jest w przypadku chłodniejszych barw, które to działają na nas bardziej uspokajająco.

Zielony.

Kolor zielony automatycznie kojarzy nam się najpewniej z naturą, z tego też względu przez wielu barwa ta jest uznawana za najbardziej relaksującą i emanującą pozytywną energią.

Czerwony.

Czerwień jest dosyć intensywnym kolorem, który może napawać nas chęcią do działania i pobudzeniem. Jednocześnie – czerwień przykuwa wzrok i może powodować problemy z koncentracją, z tego względu nie zaleca się malowania ścian na taki kolor w pomieszczeniach, które mają służyć za biuro czy dziecięcy pokój.

Żółty.

Żółta barwa stanowi swoisty kompromis pomiędzy relaksem a pobudzeniem. Kolor ten sprzyja pozytywnemu myśleniu i lepszemu samopoczuciu, a przy tym – potrafi ułatwić wyzwolenie pokładów kreatywności.