Wilgoć w domu to niezwykle poważny problem, który nie ogranicza się jedynie do kwestii czysto estetycznych. Obecność wilgoci może skutkować o wiele poważniejszymi i długofalowymi konsekwencjami. Jeżeli więc zauważyliśmy na naszych ścianach wilgoć, powinniśmy działać jak najszybciej.

Skąd się bierze wilgoć?

Przyczyn pojawienia się wilgoci w naszym domu lub mieszkaniu może być wiele. Wyróżnia się między innymi błędy w konstrukcji wentylacji lub jej wadliwe działanie, niedostateczne ogrzewanie domu czy popełnione na etapie budowy błędy. Wilgoć może się także pojawić wskutek naszych codziennych działań, takich jak gorące prysznice, kąpiele, pranie.

Czym może skutkować wilgoć?

Jeżeli nie zareagujemy w porę, panująca w domu wilgoć, która szczególnie widoczna jest najpewniej na ścianach, może stać się siedliskiem grzybów – mowa tu więc o pojawieniu się pleśni. Pleśń jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia, a w szczególności – układu oddechowego.

Jak pozbyć się wilgoci?

Im szybciej podejmiemy działanie, tym prędzej pozbędziemy się problemu z wilgocią. Jeżeli zauważymy pierwsze oznaki wilgoci, powinniśmy stosunkowo często wietrzyć całe mieszkanie, a przy tym także je ogrzewać. Należy także zminimalizować działania, w wyniku których powstaje para wodna – dobrze więc będzie zrezygnować z suszenia mokrych ubrań na grzejniku, a podczas gotowania, zakrywajmy naczynia specjalnymi pokrywkami. Z pomocą mogą przyjść nam także rośliny, które wykazują właściwości pochłaniające wilgoć. Są to między innymi skrzydłokwiaty lub grubosz jajowaty.