Wielu z nas marzy od odrestaurowaniu starego domu i zamieszkaniu w nim. Dlaczego? Przyczyn może być oczywiście wiele, ale mówi się, że stare domy mają duszę.

Klimat, który w nich panuje jest więc nie do podrobienia. Zanim jednak porwiemy się z przysłowiową motyką na słońce i zakupimy stary dom bez planu dotyczącego jego remontu, warto byłoby dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić swoją uwagę.

Remont starego domu – niezbędne formalności, koszty

Zanim zabierzemy się w ogóle za remont starego domu, powinniśmy sprawdzić, czy czasem nie pozostaje on pod opieką konserwatora zabytków. Niestety, jeżeli okaże się, że tak, możemy mieć niemałe kłopoty. Nie wszystkie prace remontowe będą mogły bowiem przebiegać zgodnie z naszymi początkowymi planami i założeniami. Może okazać się, że niektórych udogodnień po prostu nie wcielimy w życie.

Poza tym, jeśli remontujemy stary dom musimy liczyć się z koniecznością zgłoszenia tego faktu. Jak więc się okazuje, formalności, których musimy przestrzegać jest całkiem sporo. Na tym jednak wyzwania się nie kończą. Powinniśmy także liczyć się z tym, że remont starego domu wymaga po prostu dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj trzeba będzie wymienić instalację, jak również okna czy dach. Portal www.skandynawski.pl dodaje, że Niekiedy konieczne może okazać się również tak zwane podbicie fundamentów czy remont elewacji. Wśród prac, na które musimy być przygotowani wymienić należy także wymianę drzwi czy termomodernizację.

Oprócz tego, jeżeli wokół domu znajduje się sad bądź ogród, będziemy musieli zadbać o znajdujące się w nim rośliny. Konieczne może okazać się przycięcie gałęzi, a nawet usunięcie starych, stwarzających zagrożenie drzew. To również może wymagać uzyskania zezwolenia.