Wybór odpowiedniego pokrycia dachu jest w głównej mierze uzależniony od jego kształtu i tego, jak duży spadek na nim występuje. Pokrycie dachowe powinno być wytrzymałe, trwałe i zapewniające skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Przedstawimy w tym tekście najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych, ich zalety oraz wady.

Dachówki ceramiczne.

Ceramiczne dachówki stanowią jeden z najstarszych rodzajów pokryć dachowym, co nie powinno dziwić. Są nie tylko trwałe, ale przede wszystkim unikatowe. Nawet dzisiaj cieszą się ogromną popularnością – są niezwykle odporne na wiatr, wodę, wilgoć oraz mróz. Ceramiczne dachówki zapewniają także odpowiednią izolację – latem nie nagrzewają się tak szybko, z kolei zimą nie pozwalają ciepłu uciec. Ich minusem jest przede wszystkim ciężar i cena za jeden metr kwadratowy.

Blachodachówka.

Blachodachówki pod względem wyglądu są niezwykle podobne do tradycyjnych, zwykłych dachówek ceramicznych lub betonowych. Co jednak oczywiste – różnią się materiałem, z którego powstają, a którym najczęściej jest blacha aluminiowa lub stalowa. Odpowiednio zabezpieczone są całkowicie odporne na czynniki zewnętrzne, a więc wilgoć, wodę czy korozje. Ich montaż jest także stosunkowo prosty ze względu na małą wagę. Główną wadą blachodachówek jest to, że zwyczajnie słabo, lub wręcz wcale, izolują dźwięki zewnętrzne. Co w głównej mierze oznacza to, że podczas intensywnych warunków pogodowych, takich jak porywisty wiatr, grad czy deszcz, wszystko będzie doskonale słyszalne w całym domu.

Tworzywa sztuczne.

Pokrycia dachowe wykonane z tworzyw sztucznych również zaczynają się cieszyć rosnącą popularność. Rzadko kiedy są jednak wykorzystywane w celu pokrycia samego dachu całego domu, a raczej przydomowego tarasu lub szklarni. Pokrycia z tworzyw sztucznych są stosunkowo wytrzymałe a przy tym unikatowe pod względem wyglądu. W zależności od wykonanego materiału mogą być nawet całkowicie przezroczyste, co z całą pewnością ucieszy wszystkich tych, którzy chcieliby, by do ich domu dostawało się więcej światła.