Gwałtowne opady deszczu często niosą za sobą ryzyko powodzi, a mając w głowie słynną już powódź tysiąclecia z roku 1997, doskonale zdajemy sobie sprawę, że z tego rodzaju żywiołem zwyczajnie nie ma żartów. Nawet jeżeli nie mieszkamy w pobliżu terenu zalewowego, nie oznacza to z góry, że możemy spać spokojnie. Jak więc możemy uchronić się przed powodzią i zminimalizować ewentualne szkody?

Pompy do wypompowywania wody.

Obfite opady deszczu nie muszą od razu skutkować powodzią, jednak zjawisko zalania niższych kondygnacji budynku, a więc najczęściej garażu i piwnicy, jest stosunkowo wysokie. Odprowadzenie wody z zalanych pomieszczeń może być niezwykle problematyczne, a jeżeli nie posiadamy odpowiedniego urządzenia – pozostaje nam nic innego, jak wykorzystanie zwykłych wiader. Jeżeli zauważyliśmy, że w przeszłości nasze piwnice lub garaże padały ofiarami znacznych podtopień, warto zaopatrzyć się w specjalistyczną pompę umożliwiającą wypompowanie wody.

Worki z piaskiem.

Jeżeli ryzyko wystąpienia ewentualnej powodzi jest wysokie, powinniśmy działać zawczasu. W tym celu należy uprzednio przygotować worki z piaskiem, które powinno się umiejscowić w specjalnie wykopanych dołach. Cała konstrukcja posłuży za swoistą zaporę, która uniemożliwi wodzie wedrzeć się na naszą posesję.