Stosuje się je do ochrony powierzchni podłogi, na której stoi fotel do pracy przy komputerze. Po kilku miesiącach używania tego miejsca na podłodze pojawia się ślady. W różnej postaci zniszczenia powłoki w zależności od rodzaju materiału. Kółka i ślizgi ciężkich foteli radzą sobie prawie z każdym materiałem.

Zastosowanie nakładki uchroni przed przedwczesnym remontem całej podłogi. Wartość, jaką ma mata podkładka na zamówienie jest niewspółmiernie wyzsza od ceny w złotówkach, którą trzeba za nią zapłacić i do kosztów remontu mieszkania.

Na półkach sklepów można znaleźć duży wybór rozmiarów i kształtów mat ochronnych.

Prostokątny kształt jest uważany za klasyczny i jest najczęściej używany. Wybór zależy od rodzaju fotela. Jeśli jesteś stale w jednym miejscu, a wszystkie narzędzia robocze znajdują się w zasięgu ręki, można zastosować kształt okrągły lub kwadratowy. W przypadku, gdy konieczne jest poruszanie się wzdłuż stołu, lepiej kupić wydłużony model.

Wymiar jest to jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze. Zazwyczaj każda linia produktów zawiera cały zakres rozmiarów. Wybierz rozmiar, koncentrując się na podstawie fotela. Stelaż podtrzymujący ślizgi lub kółka ma zwykle zasięg zbliżony do rozmiarów siedziska. Im większy rozmiar krzesła, tym większy musi być dywan.

Materiały do produkcji mat osłonowych są solidne i wytrzymałe. Materiał wpływa na parametry techniczne podłoża. Co wpływa z kolei na możliwe zastosowanie. W sprzedaży można znaleźć następujące opcje:
– polichlorek winylu – jest najbardziej ekonomiczną opcją. Dobrze komponuje się z prawie wszystkimi rodzajami podłóg, jest najbardziej skuteczny na dywanach
– poliester – materiał polimerowy. Również dość tani materiał, ale częściej stosowane na twardych powierzchniach (parkiet, płytki)
– politereftalan etylenu – ma dość wysoką wytrzymałość. Zaleca się, aby nie stosować go do twardych nawierzchni. Na parkiecie i laminacie ślizga się dość znacznie
– poliwęglan – znany pod tradycyjną nazwą pleksi. Najczęściej spotykany materiał. Charakteryzuje się dużą niezawodnością, również dobrze wygląda. Może być stosowany bez ograniczeń
– silikonowa – zapewnia dobry poślizg rolek krzesła i mocno spoczywa na wszystkich typach powierzchni. Niezawodnie chroni przed uszkodzeniem podłogi z laminatu i parkiet
– makrolon (odmiana poliwęglanu) – ma znaczną żywotność, nawet w trudnych warunkach. Zawiera dodatki, które zmniejszają szkodliwe działanie ultrafioletu.