Coraz popularniejsze są mieszkania w stylu open space. Czy dąży się do zatracenia podziału przestrzeni na poszczególne pomieszczenia? Gdyby trzymać się sztywno zasad to podział w mieszkaniu jest zgodny z występowaniem ścian. Jednak wszystko dynamicznie się zmienia i rynek nieruchomości również. Owszem najnowocześniejsze mieszkania to apartamentowce, w których salon połączony jest z aneksem kuchennym, ale nie oznacza to, że mieszkańcy nie lubią mieć wytyczonych granic, tylko robią to teraz inaczej niż kiedyś, a mianowicie przy pomocy mebli. Wracając do salonu, to z czym najbardziej on się kojarzy? Odpowiedź raczej będzie zgodna, z sofą, a to na jaką sofę zdecyduje się właściciel może sporo o nim powiedzieć.

Najbardziej popularna jest sofa typu narożnik. Znajdziemy na niej miejsce dla wielu gości, a w leniwe niedzielne popołudnia można się na niej położyć podczas oglądania programów familijnych w telewizji. Wbrew pozorom zajmuje niewiele miejsca, bo wpasowuje się róg pokoju. Jej funkcjonalność wzrasta wraz z wyborem narożnika z możliwością rozłożenia go do opcji spania. Ten rodzaj sofy wybierają ludzie rodzinni, stawiający na wielozadaniowość.

Kanapy dwuosobowe przeznaczone są dla osób, które nie przepadają za organizacją domówek. Cenią sobie spokój i intymną atmosferę. Na tym rodzaju sofy odnajdzie się małżeństwo wraz z ulubionym zwierzakiem. Wybierając ją w stylu skandynawskim można stwierdzić, że ich właściciel ceni sobie nowoczesność. W przypadku powiększenia jej do trzyosobowej sytuacja nieco się zmienia, bo odnajdą się na niej swobodnie 3 osoby, ale i 4 się zmieszczą. Przeznaczona jest do salonów nieco większych, ale ze względu na sporą powierzchnie użytkową można na nich uciąć drzemkę, chodź nie mają one w przeznaczeniu funkcji spania. Dopasowane do niej fotele świadczą o dużej gościnności właściciela.
Wybór sofy to sprawa indywidualna, najważniejsza, żeby pasowała do osoby kupującej. Przed zakupem należy zastanowić się, czy zależy nam na funkcjonalności, elegancji, czy wielkości powierzchni, którą zajmuje.