Ogrodzenie jest nie tylko swego rodzaju zabezpieczeniem naszej posiadłości przed osobami postronnymi, lecz zwyczajnie stanowi element dekoracyjny. Choć teraz większość osób stawia na ogrodzenia wykonane z metalu lub stali, tak i te drewniane wciąż cieszą się ogromną popularnością, wszystko za sprawą tego, że jest to rozwiązanie tanie i proste w samodzielnej budowie. Jak to jednak z drewnem bywa – nie jest to materiał długowieczny, toteż wymaga od nas regularnej konserwacji, a czasem gruntownej renowacji.

Konserwacja.

Już na etapie budowy czy montażu sztachet powinniśmy w odpowiedni sposób zabezpieczyć powierzchnię drewna. Nie jest to zadanie trudne, gdyż wymaga od nas zakupu środka impregnacyjnego. Należy jednak pamiętać, że jest to proces, który powinniśmy powtarzać. Jak często trzeba impregnować drewno? Wszystko zależne jest od preparatu, jaki zdecydowaliśmy się zakupić, jak i samego rodzaju drewna.

Renowacja – jak się za nią zabrać?

Przygotowania do renowacji sztachet drewnianych zaczynamy od zwyczajnego sprawdzenia prognozy pogody – ostatnie, czego chcemy to to, by w trakcie pracy złapała nas nieoczekiwana ulewa. Deski następnie trzeba oczyścić z takich zabrudzeń, jak mech czy pleśń – kolejnym krokiem jest szlifowanie powierzchni drewna, możemy to zrobić zarówno ręcznie, jak i za pomocą odpowiedniej maszyny. Podczas szlifowania należy zwracać jednak uwagę na to, by nie usunąć nazbyt obszernej warstwy, gdyż w takiej sytuacji konieczne będzie nałożenie większej ilości środka impregnacyjnego. Finalnie – nie pozostaje nam już nic innego, jak ponowna impregnacja odpowiednim preparatem i pozostawienie sztachet do ich wyschnięcia. Z tego względu – tego rodzaju pracę lepiej jest wykonywać w okresie letnim, lub uprzednio przygotować miejsce w suchym i względnie ciepłym pomieszczeniu.