Smart Home, czy też – po prostu – inteligentne domy to rozwiązanie, które cieszy się coraz to większą popularnością. Najpewniej nikogo nie dziwi taki stan rzeczy – postęp technologiczny sprawił, że na co dzień możemy cieszyć się licznymi udogodnieniami. Nie wyobrażamy sobie wręcz życia bez dostępu do smartfona, za sprawą którego mamy dostęp nie tylko do najnowszych informacji ze świata, lecz którym możemy także kontrolować wiele aspektów naszego życia. Wydawać się mogło, że pojęcie inteligentnych domów to pomysł rodem z powieści science – fiction, jak jednak możemy przekonać się na własnej skórze – takie rozwiązanie jest nie tylko jak najbardziej realne, ale również niesie za sobą szereg korzyści. No właśnie, tylko jakich?

Poprawa bezpieczeństwa.

Dom czy mieszkanie jest naszą bezpieczną przystanią, w której schronić możemy się przed światem zewnętrznym. Niestety – nieszczęśliwe wypadki czy celowa działalność osób postronnych sprawia, że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Oczywiście – najprostszym rozwiązaniem jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, jak się jednak zwykło mówić „lepiej dmuchać na zimne”. Smart home to szereg rozwiązań, które wpływają nie tylko na nasz komfort, lecz również bezpieczeństwo – wszystko za sprawą, między innymi, kamer czy czujników ruchu. Dzięki nim mamy natychmiastowy wgląd w to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność, a tym samym – jesteśmy momentalnie informowani na wypadek podejrzanych zdarzeń.

Oszczędzanie.

Najpewniej wszystkim zdarzyło się zostawić zapalone światło, telewizor czy jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne – o całym fakcie przypominamy sobie dopiero w drodze do pracy czy na uczelnie. O ile jednorazowa sytuacja nie wpłynie na zmniejszenie zasobności naszego portfela, tak jeżeli zdarza się nagminnie – spodziewać się możemy wyższego rachunku za prąd w kolejnym miesiącu. Smart home oferuje szereg rozwiązań, a jednym z nich jest inteligentne sterowanie oświetleniem – za pomocą aplikacji w naszym telefonie możemy w sposób zdalny kontrolować pobór prądu przez urządzenia, a i wyłączać je, jeżeli zajdzie taka potrzeba.