Urządzenie naszego ogrodu nie musi w znacznym stopniu uszczuplić naszego domowego budżetu czy portfela. Jak więc zaaranżować ogród mając ograniczone środki, lub zwyczajnie nie chcąc wydawać majątku? Po pierwsze – stwórz plan i wizje tego, jak finalnie ma się prezentować. Po drugie – nie kupuj nowych mebli lub roślin, zamiast tego rozejrzyj się na grupach ogłoszeniowych lub zabaw się w majsterkowicza.

Meble spod własnej ręki.

Gustowne i wygodne meble ogrodowe nie muszą kosztować majątku. Bez większego problemu możesz samodzielnie zaprojektować własne meble. W jaki sposób? Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z palet drewnianych, które posłużą za podstawę do Twoich krzeseł, foteli, ławeczek czy stolika. Wygodne siedzisko możesz kupić w internecie, niektórzy sprzedawcy oferują dopasowanie ich pod wymiary. Jeżeli nie masz zdolności majsterkowicza, możesz kupić meble ogrodowe z drugiej ręki. W tym celu przejrzyj grupy ogłoszeniowe skupiające osoby z Twojej okolicy. Często takie przedmioty są w bardzo dobrym stanie, a przy tym niezwykle tanie. Nie brakuje również ogłoszeń, w których ktoś pozbywa się starych mebli za darmo. Nawet jeżeli będą miały pewne braki, w łatwy sposób je odnowisz – na przykład malując je.

Rośliny i narzędzia.

Twój ogród najpewniej otoczony jest rozmaitymi roślinami, krzewami czy drzewkami. Konieczna jest więc ich odpowiednia pielęgnacja i przycinanie gałązek. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich narzędzi, zamiast je kupować – wypożycz je. Być może w Twojej okolicy są firmy lub sklepy, które oferują usługi wypożyczania narzędzi. Jeżeli nie – nic nie szkodzi, zawsze możesz być winny przysługę swojemu sąsiadowi. Na roślinach również można zaoszczędzić – w tym przypadku ponownie pomocne będą okoliczne grupy ogłoszeniowe.