Osy potrafią dać się we znaki – w przeciwieństwie do pszczół, wykazują się o wiele większym poziomem agresji, a ponadto, są w stanie żądlić wielokrotnie. Użądlenie przez pszczołę jest równoznaczne z jej śmiercią, dlatego atakują jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia. Inaczej sprawa ma się z osami, które potrafią atakować ludzi całkowicie niesprowokowane. Jak więc uchronić się przed budowaniem gniazd przez osy i co zrobić, jeżeli takowe gniazdo znajdziemy?

Naturalne metody.

Jeżeli zauważyliśmy wzmożoną aktywność tych owadów w naszym ogrodzie, warto jest posadzić w nim rośliny, które zwyczajnie będą je odstraszać. Osy w szczególności nie znoszą olejków eterycznych, które znajdują się między innymi w kocimiętce, mięcie, lawendzie, majeranku, tymianku czy trawie cytrynowej. Podobne działanie wykazuje również ocet, którego zapachu osy wprost nie cierpią.

Jak usunąć gniazdo os?

Usuwanie gniazda os powinno zostać zlecone specjaliście, przede wszystkim na wysokie ryzyko wielokrotnego użądlenia. Jeżeli jednak zachowamy pewnie środki ostrożności, jesteśmy w stanie zminimalizować takowe ryzyko. Chcąc usunąć samodzielnie powstałe gniazdo os, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych preparatów owadobójczych – najlepiej jest wybrać się do okolicznego sklepu ogrodniczego i zasięgnąć rady sprzedawcy. Co do samego usuwania gniazda – powinno się to odbywać w momencie, gdy osy nie są jeszcze aktywne, a więc na przykład z samego rana.