Wyrzucanie rzeczy, które są nam pozornie potrzebne, to zawsze spory krok. Od lat gromadzimy masę przedmiotów, które po czasie okazują się przestarzałe, zniszczone albo niepotrzebne. Do tego w naszych mieszkaniach bez problemu możemy trafić na rzeczy kupowane pod wpływem impulsu albo to, co ktoś kiedyś u nas zostawił i nigdy po to nie wrócił. Dziś czas zawalczyć o swoją przestrzeń i pozbyć się tego, czego nie potrzebujemy.

Zastanów się, czy mogą się komuś przydać


Zanim zaczniesz wszystko wyrzucać w przypływie chwili albo w ogóle się na to nie zdecydujesz, bo szkoda pozbywać się czegoś, co nie jest zniszczone, zastanów się, czy jest ktoś, komu twoje rzeczy naprawdę mogą się przydać. Być może zalegają u Ciebie rzeczy, których nie potrzebujesz, ale ktoś może na nich skorzystać. Zastanów się, czy ostatnio twoi znajomi nie uskarżali się na problemy, które mogłabyś pomóc im rozwiązać za pomocą danych przedmiotów. Poczucie, że nasze rzeczy mogą komuś posłużyć, znacznie bardziej motywuje nas do pozbycia się ich, bo nie czujemy, że zostają przez nas zmarnowane.

Pozbądź się tego, co sprawia, że źle się czujesz


Ważnym elementem pozbywania się rzeczy jest wyrzucenie tego, co sprawia, że czujemy się źle. Mogą to być rzeczy, które przywołują negatywne wspomnienia albo są po prostu brzydkie. Jeśli twoja mama ma tendencję do przywożenia ze swoich wyjazdów wyjątkowo paskudnych pamiątek, to nie musisz ich trzymać tylko dlatego, że był to prezent. Postępuj tak z każdą rzeczą, jaką posiadasz. Jeśli patrząc na coś, czujesz się nieswoja, smutna albo niepewna, to znaczy, że nie ma dla niej miejsca w twojej przestrzeni domowej. Im szybciej dany przedmiot ją opuści, tym szybciej odciążysz się z negatywnych emocji z nim związanymi.

Pomyśl o przestrzeni, którą zyskasz


Wielu z nas nie czuje, że ma wokół siebie za dużo rzeczy, dopóki nie uświadomi sobie, jak wiele potrzebnej przestrzeni one zajmują. Ozdoby na blatach kuchni sprawiają, że mamy coraz mniej miejsca na swobodne gotowanie, stare ubrania w szafie zabierają miejsce, które moglibyśmy zapełnić nowymi i potrzebnymi sztukami. Dopóki nie uświadomisz sobie, jak wiele przestrzeni zabierają Ci rzeczy, których nie używasz i których nie potrzebujesz, nie będziesz czuła potrzeby pozbycia się ich. A im więcej rzeczy zajmuje twoją przestrzeń, tym mniej miejsca masz dla siebie. Nie oddawaj tego, czego potrzebujesz, martwym przedmiotom.