Jak wiadomo, najtrudniejszy zawsze jest pierwszy krok. Tak samo jest w przypadku wielkiego sprzątania, które warto urządzić u siebie raz na rok. Większość z nas w pierwszej kolejności przy tej okazji pomyśli o porządkach w swoich ubraniach, które gromadzimy przez cały rok i które zajmują nam masę miejsca. Ten proces nie będzie krótki i prosty, ale jak zawsze, najtrudniej będzie zacząć, a potem pójdzie już z górki.

Zdecyduj, ile rzeczy chcesz zachować


Najważniejsze to ustalenie naszych celów. Określ, ile rzeczy albo jakie ich rodzaje chcesz ze sobą zatrzymać. Dzięki temu będziesz miała jasno określone zasady, których będziesz się trzymać. Do tego możesz dodać ilość miejsca, które chcesz zwolnić. To szczególnie przydatne, jeśli chcemy zamieszkać z naszą drugą połówką albo w niedługim czasie się przeprowadzamy i zależy nam na jak największym zminimalizowaniu naszego majątku. Przygotowanie sobie takiego małego planu nie narzuca na nas określonych godzin działania czy sposobu przeglądania rzeczy, ale pomaga nam trzymać się czegoś konkretnego.

Przejrzej rzeczy i pozbądź się tych, których nie nosisz


Ważnym elementem sprzątania naszej garderoby jest pozbycie się tych wszystkich elementów, których nie nosimy albo które są zniszczone. Sposób, w jaki będziesz oceniać poszczególne sztuki, zależy w pełni od Ciebie, ale stwierdzenie, że jeśli założyłaś daną rzecz przynajmniej raz w zeszłym roku, niekoniecznie przyniesie pożądany efekt minimalizacji. Możesz zrobić z rzeczy kilka grup i tylko jedną z nich od razu wyrzucić, a nad resztą poważnie się zastanowić. W końcu nigdy nie wiemy, czy nasz styl wkrótce się nie zmieni i nie wrócimy do któreś z tych rzeczy. Jeśli w ogóle o nich nie pomyślimy, to znak, że trzeba się ich pozbyć.

Poskładaj wszystko to, co zostaje


Błędem wielu z nas jest nieskładanie ubrań. Te, których i tak nie założymy w najbliższym czasie, zostają gdzieś głęboko w szafie i gniotą się z resztą zapomnianych sztuk. Przez to zabierają nam więcej miejsca i nie możemy założyć ich, kiedy przyjdzie nam na to ochota. Jeśli część z tych rzeczy powinna wisieć, to zainwestuj w wieszaki i porozkładaj je porządnie. Gniecenie ubrań bardzo im szkodzi i szybciej się przez to zużywają. Poskładanie ich pozwoli nam też zobaczyć, ile realnie przestrzeni udało nam się oczyścić. Możemy ją potem ponownie zagospodarować albo uznać za czystą i wolną.