Dziś wiele rodzin nie wyobraża sobie mieszkania bez zmywarki, wciąż jednak młodzi ludzie dopiero wchodzący na rynek mieszkań albo część rodzin mieszkających w starszych budynkach ich nie ma. Prędzej czy później będziemy musieli zastanowić się, czy tego typu zakup jest nam potrzebny. Oprócz tego dochodzi jeszcze wiele innych czynników, o których trzeba pamiętać przed zakupem, a także w trakcie posiadania zmywarki.

Zmywarka nie da rady użyć wszystkiego


W mniejszych kuchniach nie zmieści nam się ogromna zmywarka, o czym warto pamiętać. Są modele, które spokojnie pomieszczą garnki i większe miski, ale w tych mniejszych, które przeważnie kupujemy do mieszkań, nie ma takiej opcji. To bardzo ważna informacja, bo przeważnie właśnie ich mycie wykańcza nas najbardziej. Zmywarka pomaga nam oszczędzić sporo czasu, ale jednocześnie niekoniecznie jest nam potrzebna, jeśli nie zużywamy zbyt wielu naczyń każdego dnia. Jeśli to garnki są dla Ciebie największym utrapieniem, musisz się nastawić na to, że nawet po zakupie zmywarki dalej będzie trzeba zmywać je ręcznie.

Zmywarki zużywają sporo wody


Zmywarka może być ekologicznym rozwiązaniem, o ile mamy naprawdę sporo naczyń do umycia. Jeśli mieszkasz sam, zdecydowanie taka nie będzie. Zmywarka zużywa ogromną ilość wody, dlatego czasem nie opłaca się jej włączać, jeśli nie jest napełniona brudnymi naczyniami. Rodziny wielodzietne albo wielopokoleniowe nie mają z tym najmniejszego problemu, to zmywarka oszczędza im czas, a także energię, ale w mieszkaniu dwuosobowym może się okazać większym kosztem, niż pożytkiem. Musimy pamiętać, że zmywarka to potężna maszyna i czy nam się to podoba, czy nie, będzie nas sporo kosztować.

Po zmywarce czasem trzeba poprawić


Zmywarka nie jest niezawodna. Jeśli znajduje się w niej zbyt wiele naczyń, część z nich może nie zostać dokładnie umyta. Dotyczy to nie tylko sztućców, które są nagromadzone w koszyku i woda może do nich nie docierać, ale także ciasno powkładanych talerzy czy misek stłoczonych jedna na drugiej. Wyjmując ze zmywarki nasze naczynia, musimy je dokładnie przejrzeć, a jeśli gdzieś zostały resztki jedzenia albo środka czyszczącego, ręcznie je domyć lub ewentualnie ponownie zlecić zmywarce. To dla wielu osób kolejny powód, dla którego nie opłaca się mieć zmywarki, szczególne jeśli rzadko by jej używali.