Rynek nieruchomości przechodzi w ostatnim czasie ogromne zawirowania, głównie w aspekcie rosnących cen, zarówno w przypadku zakupu mieszkania własnościowego, jak i decyzji o jego wynajęciu. Średnio ceny za wynajem wzrosły o kilkanaście procent względem poprzednich lat, a to sprawia, że coraz mniej osób decyduje się na wynajem – trudno się temu dziwić, gdyż jest to związane z wysokimi kosztami. Koszty to jednak nie wszystko – choć nie ma co ukrywać, że znajdują się na pierwszym miejscu – jeżeli o wynajem chodzi, pamiętać musimy jeszcze o innych kwestiach. W tym przypadku mowa o wynajmie krótko oraz długoterminowym. Czym różnią się te rozwiązania, oraz jakie niosą ze sobą wady, oraz zalety?

Wynajem krótkoterminowy.

Wynajem krótkoterminowy przeznaczony jest przede wszystkim osobom, które nie zamierzają na dłuższy czas przywiązywać się do danego miejsca. Opcja ta sprawdza się doskonale w przypadku turystów – jest to świetna alternatywa dla hoteli lub hosteli. Z takiego rozwiązania korzystać mogą także studenci, jak i sami najemcy – Ci ostatni mają bowiem możliwość ponownego wynajęcia mieszkania bez żadnych przeszkód w momencie, gdy kończy się rok akademicki. Wynajem krótkoterminowy jest jednak o wiele bardziej problematyczny dla samych najemców. Dlaczego? Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że osoby wynajmujące nie przykładają większej troski do stanu mieszkania, traktując je bardziej jako hotelowy pokój.

Wynajem długoterminowy.

Jest to tradycyjna forma wynajmu, która jednocześnie cieszy się największą popularnością. Dlaczego? Głównie za sprawą stabilności, która przekłada się zarówno na najemcę, jak i wynajmującego – obie strony mają pewność posiadania miejsca zamieszkania, jak i stałego dochodu. Dla samych wynajmujących problematyczni okazać się mogą jednak sami najemcy – jak wiadomo, są ludzie o różnych charakterach i osobowościach.